Registrovat Přihlásit

Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

Elektrické zubní kartáčky

Trh je plný elektrických zubních kartáčků, avšak ne všechny plní svoji funkci čistění dobře. Prodejci elektrických spotřebičů vám ochotně prodají vše, co vypadá jako kartáček. Přitom přiliš nerozumí rozdílům mezi jednotlivými modely, sonickým nebo oscilačním systémem, nerozeznávají od sebe náhradní hlavice a už vůbec nechápou unikátní potřeby samotných zákazníků. Stejně tak se každý měsíc objevují různé studie a názory, zda je elektrický kartáček vhodný pro každodenní čištění zubů a zda je bezpečný. V následujícím článku vám pomůžeme objasnit, kdy je vhodné elektrický kartáček používat a jaký typ elektrického kartáčku zvolit.


Elektrický kartáček bychom měli vybírat podle individuálních potřeb jednotlivce. Neplatí tedy, že co je vhodné pro jednoho, musí být vhodné i pro druhého. Je nutné uvědomit si, zda máme zuby naprosto v pořádku a trápí nás jen jejich zabarvení, nebo jestli trpíme určitou citlivostí zubů či dalšími závažnějšími problémy. Pravdou je, že elektrický zubní kartáček není nepostradatelný a vystačíme si s kartáčkem manuálním.

Nicméně pro řadu uživatelů je to jediný způsob jak udržet zuby a dásně zdravé.


Naučit se správnou techniku čištění zubů manuálním kartáčkem vyžaduje určitou zručnost, oproti tomu elektrický kartáček čistí „sám“ pouhým přiložením k zubům. Dokáže odstranit plak několikanásobně efektivněji jak z povrchu zubů, tak z mezizubních prostor a pomáhá zlepšovat čistící návyky díky různým funkcím. Terpve po použití elektrického kartáčku konečně poznáte svěží pocit z hladkých, opravdu perfektně vyčištěných zubů.

 

Elektrické zubní kartáčky se rozdělují na dvě základní kategorie

>REGISTROVAT<


Oscilační zubní kartáčky

Předním výrobcem rotačně-oscilačních kartáčků je značka Braun Oral-B.

Tyto kartáčky fungují na principu půlrotačního pohybu - oscilace (stírá plak) a jemných pulzačních pohybů (narušuje plak) - pouze u vyšších modelů s 3D technologií. 3D technologie je velmi účinná pro odstraňování plaku a nežádoucího zabarvení z povrchu zubů, což ocení milovnící kávy, čaje či vína a samozřejmě kuřáci. Pro správné vyčištění zubů je velmi důležitá délka jejich čištění. Zubní lékaři se shodují na doporučené době čištění zubů 2 minuty. Elektrické kartáčky Oral-B používají funkci „timer“, která krátkým přerušením pohybu upozorní na ukončení doporučené doby.


Vyšší modely mají 2-minutový TIMER rozdělený na 4x30 vteřinové intervaly, pro rovněměrné čištění jednotlivých kvadrantů (částí) úst. Nerovnoměrná péče věnovaná předním zubům oproti zadním stoličkám a vnitřním stranám je nejčastější příčinou vzniku zubního kazu. Tím, že vám Timer, připomene, že můžete přejít na další kvadrant zubů se toto riziko výrazně snižuje. Pokud si přesto chcete udělat jednoduchý test, zda-li máte zuby dokonale vyčistěné doporučujeme tablety pro indikaci zubního plaku. Krátkodobě obarví problematická místa, kde zůstal zubní plak a odhalí tak nedostatky.


Jednotlivé modely oscilačních kartáčků jsou vybaveny různými programy. Kartáčky se základním režimem Vitality D12.513 nebo dětské Power Kids D9513 a D2010 (bateriový) mají pouze jednu rychlost (7600 oscilací) a nemají pulzační pohyby (tzn. jsou bez 3D). Jsou vhodné pro začínající uživatele a děti. Model D16.513 je vybaven také pouze základním režimem, ale je to nejdostupnější kartáček s technologií 3D, tedy navíc s pulzačními pohyby (20.000/min). S více režimy je pak komfortní kartáček z řady Oral-B Professional Care D20.535, který je vybaven už třemi režimy a vyšším počtem oscilací i pulzací. Ty jsou v jednotlivých režimech různě vysoké.


Absolutní špičkou je řada prémiových oscilačních kartáčků Genius 10000N - jsou vybaveny šesti čistícími režimy a digitálním dispejem Smartguide, který pomáhá lépe dodržovat čistící návyky. Vícerežimové kartáčky umožňují přepnutí ze standartního do jemného režimu Senstitive, masážního a leštícího Polish. Všechny kartáčky s technologií 3D jsou vybaveny senzorem tlaku, který dlouhodobě chrání dásní tím, že při nadměrném tlaku vypne pulzační pohyb. Nové modely Genius 10000N mají i tzv. světelný indikátor tlaku anavíc upozorňují na nesprávné použiti i na Displeji Smartguide.

Vyšší řady kartáčku jsou také vybaveny širokým příslušenstvím ve formě stojánků a mnoha druhů náhradních kartáčkových hlavic.

 

Výhody oscilačního kartáčku

 • Oscilační pohyb v kombinaci s pulzacemi dokonale odstraňuje odolný zubní plak a výrazně snižuje zabravení zubů.

 • Malá tvarovaná hlavice obklopí zub ze všech stran a umožní jeho dokonalé vyčištění, dosáhne do těžko přístupných míst.

 • Funkce pro dodržování doby určené pro čištění zubů - Timer

 • Nízká spotřeba zubní pasty – malá hlavice + oscilace = málo pasty

 • Čisté a hladké zuby bez nutnosti učení techniky správného čištění.

 • Bezdrátový provoz – dobíjecí akumulátor.

 

Sonické zubní kartáčky

Výrobců sonických kartáčků je více, ale mezi ty nejlepší a nejznámější patří Philips s řadou Sonicare, WaterPik s řadou Sensonic, Oral-B s řadou Pulsonic , Curaprox Hydrosonic a Sencor.

Sonické kartáčky fungují na principu sonických vibrací, které ve vysoké rychlosti rozkmitají štětiny a vytvoří dynamický proud směsi vody, slin a zubní pasty. Dochází tak ke kombinaci stíravého pohybu - podobnému jako u manuálních kartáčků a k silnému proudění tekutiny - cirkulaci. Pulzace naruší a stíravý pohyb odstraní zubní plak nejen na povrchu zubů, ale díky cirkulaci čistí i několik milimetrů za dosah štětin, v mezizubních prostorech. Tato technologie je šetrnější než rotačně-oscilační, avšak co se týče odstranění zabarvení nedosahuje takových výsledků. Sonické kartáčky jsou určené i pro uživatele s citlivými zuby a dásněmi.


I sonické kartáčky jsou vybaveny funkcí „timer“, pro správné dodržování doby čištění. Vzhledem k jejich šetrnější technologii, je časovač u některých režimů a modelů nastaven na prodlouženou dobu čištění 3 min. Prodloužená doba (Intensive Clean) se doporučuje při čištění zubů před spaním.

Stejně jako oscilační kartáčky jsou i sonické vybaveny různými programy, od základních až po ty nejpokročilejší. Mezi základní modely s jedním režimem patří Sonicare HX6511, Omron 450 a 201 (bateriový) či Panasonic EW1031. Disponují jednou rychlostí a mají základní příslušenství (1 ks hlavice). Do kategorie základních kartáčků lze zařadit i dětský sonický kartáček Sonicare HX6381, který má režimy dva, ale každý je určený pro jinou věkovou kategorii dětí.


Vyšší modely jako jsou Sonicare Healthy White HX6781, Pulsonic Slim, Triple Sonic, nebo Curaprox Hydrosonic jsou vybaveny až třemi režimy, umožňujícími přepnutí na jemné čištění, masáž nebo bělení. Některé už mají i bohatší výbavu v podobě dvou náhradních hlavic. Špičkou mezi sonickými kartáčky jsou jednoznačně Philips Sonicare HX6932/36, HX1972/14 a HX9312/04 Diamond Clean. Všechny tři modely jsou vybaveny pěti čistícími režimy a bohatým příslušenstvím v podobě náhradních hlavic, cestovního pouzdra, UV sanitizéru pro hygienické uložení kartáčkových hlavic Optimal white Standard a Inter Care Standard.


Pokud jste zvyklí používat kartáčkové hlavice DiamondClean, tak pro Vás máme dobrou zprávu. 

Řada Optimal White je novou generací nejoblíbenějších hlavic na trhu DiamondClean.


Kartáčkové hlavice Optimal White můžete koupit, jak ve velikosti Standard, tak i Mini.

 

Výhody sonického zubního kartáčku

 • Velmi šetrné a jemné čištění zubů i se známkami větší citlivosti a narušenými dásněmi

 • Tvarované hlavice dokonale kopírují tvar zubů a dostanou se tak ke všem jejich ploškám.

 • Funkce pro dodržování doby určené pro čištění zubů - Timer

 • Nízká spotřeba zubní pasty – sonické vibrace napění i malé množství pasty.

 • Čisté a hladké zuby bez nutnosti učení techniky správného čištění

 • Bezdrátový provoz – dobíjecí akumulátor

DOPORUČUJEME: K sonickým kartáčkům doporučujeme používat speciální zubní gel, určený přímo pro sonické kartáčky - Sonic Gel.


Používání elektrických kartáčků je při dodržování zásad zcela bezpečné a pomáhá k výraznému zlepšení zdraví zubů i dásní u lidí, kteří si neosvojili techniku správného čištění manuálním kartáčkem.

Ačkoli jsou elektrické kartáčky velmi výkonné co se týče odstraňování plaku z mezizubních prostor, je vhodné stejně jako při používání manuálních kartáčků používat kvalitní mezizubní kartáčky. Každodenní péče o ústní dutinu by měla být provázena také používáním ústního irigátoru - zubní sprchy, který hraje významnou roli v prevenci zánětu dásní a dalších onemocnění ústní dutiny.


Pokud chcete využít vlastnosti zubní sprchy a elektrického kartáčku můžete si nyní vybrat ze 2 modelů. S oscilačním kartáčkem je zubní centrum Braun Oral-B OxyJet +PRO 2000 a nejprodávanějším modelem pro sonické čištění je sonické zubní centrum Waterpik Complete Care 5.0 WP861.
 

Pokud stále váháte s výběrem nebo máte jakýkoli dotaz neváhejte nás kontaktovat na infolince 734 105 225. Rádi Vám poradíme s výběrem i údržbou, porovnáme paremetry a doporučíme vhodný model i příslušenství.